Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Przedstawiamy Brackets - narzędzie dla programistów prosto od Adobe

4 listopada Adobe wypuściło w świat open sourcowy edytor Brackets (w wersji 1.0) skierowany do webdeweloperów, który bije rekordy popularności i w niecałe dwa miesiące został pobrany 400 000 razy. Program oferuje szereg ciekawych możliwości, w tym pobranie wskazówek prosto z pliku psd.

adobe-brackets
Źródło: http://blogs.adobe.com

Adobe postawiło sobie za cel stworzenie edytora, która znacznie ułatwi pracę webdeweloperów. Brackets jest niejako połączeniem edytora tekstowego z edytorem wizualnym, który został rozbudowany o dodatkowe funkcjonalności, rzadko spotykane w najpopularniejszych edytorach.

Brackets daje możliwość chociażby podglądu (live preview) dokonywanych zmian, ale też pozwala na pracę nad kodem w zasadzie w jednym oknie. Nie trzeba przeskakiwać pomiędzy oknami z kodem strony do okna z plikiem CSS, gdyż style wyświetlą się pod linią kodu, którą akurat edytujemy (inline editor). W połączeniu z podglądem na żywo daje to bardzo ciekawe możliwości.

Ponadto Adobe rozszerzyło edytor o wiele pomocnych narzędzi. Na przykład edytując style do wyboru jest paleta kolorów. Przejeżdżając kursorem po palecie, możemy równocześnie obserwować zmiany na stronie. 

Jednak najbardziej imponuje integracja edytora z Photoshopem. Edytor może pobrać informacje i obiekty prosto z pliku psd oraz pozwala na bieżącą edycję z poziomu edytora. Dzięki temu nie trzeba "ciąć" grafiki, gdyż jest ona bezpośrednio importowana do edytora. Więcej pokażą Wam te  dwa filmy:

Adobe pracuje nad narzędzniem od trzech lat, ale dopiero 4 listopada ukazała się stabilna wersja 1.0. Od tego momentu do 18 grudnia, gdy wyszła wersja 1.1, program pobrano ponad 400 000 razy.  Program jest przystosowany przede wszystkim do pracy w językach html, css i javascript, ale istnieje też dużo dodatków, dzięki którym można dostosować edytor do swoich potrzeb.

Brackets można pobrać za darmo ze strony brackets.io.