Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Pingendo 2.0, edytor wizualny i narzędzie do projektowania w jednym

Chociaż Axure i Photoshop w dużej mierze opanowały rynek narzędzi do projektowania i makietowania, to powstaje coraz więcej alternatywnych narzędzi, dzięki którym można wykonać profesjonalny projekt strony internetowej bez jakichkolwiek opłaty. Do takich należy Pingendo – darmowe narzędzie oparte na boostrapie, które pozwoli na stworzenie w intuicyjny sposób makiety strony www oraz jej eksport do pliku html.

pingendo

Pingendo jest ciekawym projektem rozwijanym przez grupę zapaleńców z różnych krajów Europy.  Nie jest to open-source, jak opisywany przez nas niedawno Pencil Project (http://devboard.pl/pencil-project-dobry-zamiennik-dla-axure), ale jest narzędziem darmowym, a na stronie można znaleźć informację: „Pingendo is free. What is free today will be free tomorrow”.Program z jednej strony jest edytorem wizualnym dedykowanym pod przygotowanie makiet stron opartych o bootstrapa, a z drugiej strony jest edytorem tekstowym i pozwala na edycję kodu HTML oraz stylu strony.

Znajdziemy w nim gotowe komponenty, które najczęściej spotyka się  na stronach internetowych. Tak naprawdę stworzenie makiety strony internetowej w tym programie może zająć zaledwie kilka minut.

pingendo1

Oprócz standardowych funkcjonalności dla tego typu narzędzi (zmiana koloru, rozmiaru czcionki itp.) program pozwala między innymi na nadawanie klas lub określenie, które elementy mają zostać ukryte na urządzeniach mobilnych. Do wyboru są cztery typy ekranów (telefon, tablet, mały monitor i duży monitor)  i można wyłączyć widoczność elementu na dowolnym z nich.

Pingendo pozwala też na określenie stylu całej strony. Możemy między innymi wybrać podstawowe kolory, rodzaj i rozmiar czcionki bądź określić paddingi.

pingendo2

Program na pierwszy rzut oka wydaje się być idealny do projektowania prostych stron internetowych. Nie ma w nim zbyt wielu opcji, ale jest to bardziej jego zaletą niż wadą, gdyż ogranicza zapędy niektórych projektantów. W dodatku powstające w nim makiety są w pełni responsywne.

Największe minusy? Ograniczenie projektu do tylko jednej strony oraz dość wolne działanie. Poza tym program zachwyca swoją prostotą, intuicyjnością obsługi i łatwością tworzenia makiet.

Program można pobrać tu: http://pingendo.com/