Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Pencil Project - dobry zamiennik dla Axure

Axure jest bodajże najpopularniejszym programem do makietowania. Posiada wiele zalet, dzięki którym zaskarbił sobie łaskę wielu projektantów z całego świata. Niestety ma też jedną dość istotną wadę - jest drogi. Istnieją alternatywne programy oferujące podobne funkcjonalności, ale większość z nich też jest płatna i ze świecą w ręku szukać bezpłatnego narzędzia. Takim właśnie jest Pencil - darmowe narzędzie do makietowania.

project-pencil

Pencil (http://pencil.evolus.vn/) jest darmowym narzędziem do makietowania stron internetowych. Narzędzie dostępne jest w licencji GPL2, która pozwala na cieszenie się pełna gamą funkcjonalności bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Ale jaki jest sam program?

Korzystanie z Pencila jest dość intuicyjne. Panel z narzędziami znajduje się u góry okna, podobnie jak w office. Natomiast po lewej stronie znajduje się dostęp do bibliotek kształtów i elementów, za które Pencil zarobił u nas dużego plusa. Domyślnie dostępne biblioteki dają dość sporo możliwości, a wraz z dostępnymi na stronie dodatkami użytkownik dostaje dostęp do narzędzi pozwalających na stworzenie profesjonalnej makiety strony internetowej.Niestety program nie pozwala na tworzenie gałęzi. Nie istnieje hierarchia stron i wszystkie karty są tego samego poziomu, co przy rozbudowanych projektach może być bardzo uciążliwe. W ogóle samo zarządzanie kartami jest dość ubogie, gdyż tylko pozwala na zmienianie ich kolejności.

Kolejną wadą jest brak masterów. Pencil proponuje za to folder elementów nazwany “My Stuff”. Można tam umieszczać utworzone przez siebie obiekty lub całą grupę obiektów i następnie wykorzystać je na kolejnych stronach lub innych projektach.

Odczuwalny jest też brak prowadnic. “Guides” są raczej standardem w tego typu programach. Można to niejako obejść liniami pionowymi, które dzięki opcji “locked” mogą pełnić taką funkcję, ale jest to bardzo okrężna droga.

Projekty można eksportować w postaci plików PNG, PDF, SVG, ODT, HTML lub można je wydrukować. Eksport do pliku html rozczarowuje, gdyż większość obiektów jest zapisywana w postaci obrazków.Porównywać Pencila z Axure, to tak jak porównywać Microsoft Office z Open Officem. Darmowy program jest niejako kopią komercyjnego rozwiązania, narzędziem posiadającym analogiczne funkcjonalności, z dość podobnym interfejsem, celowo zmienionymi etykietami (aby nie być dokładną kopią) oraz z mniej rozbudowanymi opcjami zaawansowanymi.

Użytkownikom, których zadowolą podstawowe funkcje, program powinien przypaść do gustu, gdyż oferuje podobne funkcje do Axure i tworzenie prostych makiet jest w nim dość wygodne. Osoby potrzebujące bardziej rozbudowanego narzędzia z Pencila nie będą miały pociechy.