Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Czy Disqus jest taki dobry, jak go malują?

Niedawno pisaliśmy o zmianach na Disqusie. Teraz poruszamy ogólną kwestię tego narzędzia: jego wady, zalety i generalny odbiór przez użytkownika. Czy tak popularne na całym świecie narzędzie jest w rzeczywistości dobrym rozwiązaniem?

disqus-office-OXYbfPEl8M-full-width

Diqus jest najpopularniejszym na świecie systemem komentarzy. Został zainstalowany na trzech milionach stron internetowych i posiada ponad 150 milionów zarejestrowanych użytkowników. Do jego najważniejszych zalet należą:
  • możliwość komentowania na wielu stronach internetowych za pomocą konta na Twitterze, Facebooku, Google+ lub konta założonego w Disqus
  • mała ilość spamu
  • ocenianie komentarzy
  • udostępnianie komentarzy
  • zagnieżdżanie dyskusji
  • śledzenie dyskusji (powiadomienie o nowych komentarzach)
  • ponoć jest SEO-friendly
  • łatwa instalacja

Dzięki swoim zaletom Disqus szybko zyskał popularność na całym świecie. Wielu webmasterów instaluje ten system komentarzy, gdyż nie musi się użerać ze spamem, ogranicza w dużej mierze możliwość anonimowego trollowania i daje dostęp do pozostałych funkcjonalności pluginu.

Jednak coraz częściej słychać głosy, że Disqus wcale nie jest taki różowy, jak go malują.  Wprawdzie posiada wiele zalet, ale w rzeczywistości okazuje się, że…  zniechęca do komentowania. I to nie tylko spamerów i trolli.
 

Co jest nie tak?

Problem z Disqusem leży w jego naturze. Ludzie mu nie ufają, gdyż z góry narzuca komentowanie poprzez ich profil np. na Facebooku. I nikomu nie chce się wczytywać, czy na pewno taki komentarz nie zostanie opublikowany na jego wallu.

Rejestracja w Disqus? Dlaczego do cholery mam się rejestrować w  Disqus, aby skomentować post na tym blogu?! Ludzie tego nie kupują. Najzwyczajniej w świecie im się nie chce.

Poza tym dlaczego nie mają mieć możliwości komentowania na różnych stronach za pomocą innej nazwy użytkownika?  Niektórzy właśnie tego by sobie życzyli. I to niekoniecznie z zamiarem trollowania.

Dodatkowo okazuje się też, że logowanie za pomocą Facebooka lub innego konta sprawia użytkownikom więcej trudności niż zalogowanie się za pomocą zwykłego loginu i hasła.

Disqus jest fajny dla jego hard-userów. Ci bardzo sobie cenią platformę i chętnie z niej korzystają. Pozostali unikają go i chętnie by zamienili na standardowy system komentarzy w obrębie danej witryny.
 
 Powyższy artykuł nie ma na celu zrobienia antyreklamy temu systemowi. Sami z niego chętnie korzystamy. Jedynie zachęcamy do dyskusji i przemyślenia, czy (jak w tytule) Disqus na pewno jest taki dobry, jak go malują?

Artykuł nie opiera się na badaniach. Powstał w oparciu o własne przemyślenia oraz wpisy na ten temat znalezione na innych stronach:
http://rebootauthentic.com/disqus-comments-pull-plug/
http://w--sieci.blogspot.com/2014/12/komentarze-blogger-vs-disqus.html
https://premium.wpmudev.org/blog/disqus-review/