Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Apache Benchmark - Testy wydajności kodu PHP

Każdy webdeveloper programując nie powinien zapomnieć o jakości i wydajności swojego kodu. Często trudno nam określić czy kod który tworzymy jest wydajny, tutaj z pomocą przychodzi nam Apache Benchmark. Na swojej lokalnej maszynie mamy dostępne wspaniałe narzędzie służące do testów wydajności.
Aby przeprowadzić test musimy mieć zainstalowany na lokalnej maszynie serwer Apache, na przykład: http://www.wampserver.com/en/

Po poprawnej instalacji musimy uruchomić konsolę przy pomocy której możemy wywołać polecenie "ab" o ile w przypadku systemu UNIX jest to bardzo proste o tyle jeżeli chodzi o Windows konieczne będzie uruchomienie konsoli. W tym celu wpisujemy w wyszukiwarce "cmd" i uruchamiamy czarne stare znane DOSowe okienko :-)

benchamrk-1

Teraz musimy zlokalizować plik ab.exe który znajduje się w katalogu naszego WAMPa

benchamrk-2

No i po tak wykonanych czynnościach mamy dostęp do funkcji benchmarka. Po wpisaniu ab powinniśmy otrzymać listę parametrów dostepnych do testów wraz z opisami.

Aby wywołać test musimy podać najpierw parametry a następnie adres testowanej strony. Po wykonaniu czynności testowych system pokaże nam pełny raport.
Przykładowe wywołanie testu dla strony znajdujacej siean serwerze lokalnym z parametrami: 100 requestów z 2 klientów jednocześnie.

ab -n 100 -c 2 http://localhost/windu2/


Wynik testu wygląda nastepująco:

benchamrk-3

Widzimy czas który zajęło wykonanie wszystkich requestów oraz inne ważne parametry. Należy pamiętać że jeżeli nasza strona zmienia się w kolejnych requestach bo na przykład ma w sobie losowe pokazywanie treści, Apache Benchmark pokaże że requesty nie zostały wykonane poprawnie ponieważ wykryje różnice w otrzymanej treści. Nie przejmujcie się tym :-)